Неділя, 20.08.2017
«  Листопад 2013  »

Головна » 2013 » Листопад » 5 » Валківське районне управління юстиції інформує:
ЗАЛУЧЕННЯ ЗАКОННОГО ПРЕДСТАВНИКА ПІДОЗРЮВАНОГО, ОБВИНУВАЧЕНОГО ДО УЧАСТІ У КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОВАДЖЕННІ
    Підстави залучення до участі у кримінальному провадженні законного представника підозрюваного, обвинуваченого передбачено у ч.1 ст.44 Кримінального процесуального кодексу України (далі – КПК). Ними є випадки, коли:
1) підозрюваний, обвинувачений є неповнолітньою особою;
2) підозрюваний, обвинувачений є особою, яка у встановленому законом порядку визнана недієздатною;
3) підозрюваний, обвинувачений є особою, яка встановленому законом порядку визнана обмежено дієздатною.
  Наявність таких особливостей підозрюваного, обвинуваченого викликає необхідність залучення до участі в кримінальному провадженні законного представника. Його участь слід розглядати як додаткову гарантію забезпечення прав і законних інтересів підозрюваного, обвинуваченого, який не може самостійно реалізувати надані їм як учасникам кримінального провадження процесуальні права, а тому й ефективно захистити свої законні інтереси.
   Частина 2 статті 44 КПК встановлює перелік осіб, які можуть бути залучені як законні представники підозрюваного та обвинуваченого. До них належать: батьки (усиновлювачі), а в разі їх відсутності - опікуни, піклувальники особи, інші повнолітні близькі родичі чи члени сім'ї, а також представники органів опіки і піклування, установ і організацій, під опікою чи піклуванням яких перебуває неповнолітній, недієздатний чи обмежено дієздатний. Перелік осіб, які визнаються близькими родичами та членами сім'ї, міститься у п. 1 ст. З КПК. Ними є: чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням, а також особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом і мають взаємні права та обов'язки, у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.
   Залучення інших осіб як законних представників підозрюваного, обвинуваченого не допускається.
   Про залучення законного представника до участі у кримінальному провадженні слідчий, прокурор виносить постанову, а слідчий суддя, суд-ухвалу. Таким чином, фактичною підставою для участі законного представника є сукупність таких обставин:
1) наявність особливостей підозрюваного, обвинуваченого, визначених ч. 1 ст. 44 КПК;
2) належність особи, яка залучається як законний представник, до кола осіб, передбачених ч. 2 ст.44 КПК. Правовою підставою для залучення законного представника є постанова слідчого, прокурора, ухвала слідчого судді, суду.
   Копія постанови, ухвали має бути вручена законному представнику.
  У разі якщо дії чи інтереси законного представника суперечать інтересам особи, яку він представляє, за рішенням слідчого, прокурора, слідчого судді, суду такий законний представник замінюється іншим з числа осіб, зазначених у ч.2 ст.44 КПК.
  Відповідно до ч.5 ст.44 КПК законний представник користується процесуальними правами особи, інтереси якої він представляє. Ці права закріплені у частинах 3, 4, 6 ст. 42 КПК. Підозрюваний, обвинувачений мають також інші процесуальні права, передбачені КПК.
  Закон обмежує представника лише у використанні невід'ємних прав підозрюваного, обвинуваченого, які безпосередньо пов'язані з особою останнього.
  Л.М.Губська, начальник Валківського районного управління юстиції Харківської області
Переглядів: 282 | Додав: валки | Рейтинг: 0.0/0
Ім`я *: