Середа, 18.10.2017
«  Травень 2015  »

Головна » 2015 » Травень » 21 » Відділ державної виконавчої служби Валківського районного управління юстиції Харківської області інформує:

Обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності

На даний момент дуже актуальним є питання обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими  видами діяльності. Відповідно до статті 7 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» суб’єктам відповідальності за корупційні правопорушення, які зазначені в п.1 ч.4 цього Закону  забороняється займатися іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту), якщо інше не передбачено Конституцією або законами України.

Частиною 2 статті 7 вказаного Закону передбачено, що у разі якщо Конституцією і законами України для окремих посад встановлено спеціальні обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, то їх додержання забезпечується за спеціальними процедурами.

Для більш чіткого розуміння досліджуваного питання необхідно з’ясувати визначення термінів «сумісництво» та «суміщення», а також відмінності між цими двома поняттями.

Так, відповідно до пункту 1 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затвердженого наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України від 28.06.1993 року № 43, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 30.06.1993 року за № 76, сумісництвом вважається виконання працівником, крім своєї основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому ж або іншому підприємстві, в установі, організації або у  громадянина (підприємця, приватної особи) за наймом.

Треба звернути увагу, що не є сумісництвом робота, яка визначена Переліком  робіт,  що додається до цього Положення.

Також, пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.1993 року  № 245 «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» визначено, що окрім  працівників, яким законодавчими актами заборонено працювати за  сумісництвом, не мають права працювати за сумісництвом також керівники державних підприємств, установ і організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів (цехів, відділів, лабораторій тощо) та їхні заступники (за винятком наукової, викладацької, медичної і творчої діяльності).

Разом з тим, пунктом 1 зазначеної постанови встановлено, що робітники, спеціалісти і службовці державних підприємств, установ і організацій мають право працювати за сумісництвом, тобто виконувати, крім своєї основної, іншу роботу на умовах трудового договору. На умовах сумісництва працівники можуть працювати на тому ж або іншому підприємстві, в установі, організації або у громадянина у вільний від основної роботи час.

Пунктом 2 цієї постанови передбачено, що на умовах сумісництва працівники можуть працювати на тому ж або іншому підприємстві, в установі, організації або у громадянина у вільний від основної роботи час.

Виходячи з аналізу статті 105 КЗпП України, суміщенням є виконання на тому ж підприємстві, в установі, організації поряд з своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією (посадою) або обов'язків тимчасово відсутнього працівника без звільнення від своєї основної роботи.

Разом з тим, загальні  засади  діяльності,  а  також  статус державних службовців,  які працюють  в  державних  органах  та  їх апараті регулюються нормами Закону України «Про державну службу».

Так, ч. 1 ст. 16 Закону України «Про державну службу» визначено, що на державних службовців поширюються обмеження, передбачені Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції».

Слід зазначити, що обмеження, передбачені ч. 1 ст. 7 не поширюються на депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад (крім тих, які здійснюють свої повноваження у відповідній раді на постійній основі), членів Вищої ради юстиції (крім тих, які працюють у Вищій раді юстиції на постійній основі), народних засідателів і присяжних.

Водночас, слід зауважити, що згідно ст. 120 Конституції України члени Кабінету Міністрів України, керівники центральних та місцевих органів виконавчої влади не мають права суміщати свою службову діяльність з іншою роботою, крім викладацької, наукової та творчої у позаробочий час, входити до складу керівного органу чи наглядової ради підприємства, що має на меті одержання прибутку.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» за  вчинення корупційних правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 4 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності в установленому законом порядку.

Так, наприклад, відповідно до ст. 172-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено адміністративну відповідальність у разі порушення особою  встановлених законом обмежень щодо зайняття підприємницькою чи іншою оплачуваною діяльністю (крім викладацької, наукової та творчої діяльності,  медичної та суддівської практики, інструкторської практики із спорту) і тягне  за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста двадцяти п'яти  неоподатковуваних  мінімумів доходів громадян з конфіскацією отриманого доходу від підприємницької діяльності чи винагороди від роботи за сумісництвом.

В.о. начальника відділу державної виконавчої служби Валківського районного управління юстиції Харківської області  Коваленко Л.Л.

Переглядів: 176 | Додав: валки | Рейтинг: 0.0/0