Понеділок, 24.07.2017
«  Вересень 2016  »

Головна » 2016 » Вересень » 14 » Відкрито меморіальну дошку видатному українському вченому-фізику академіку НАН України Вадиму Григоровичу МАНЖЕЛІЮ

14 вересня 2016 року відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки видатному українському вченому- фізику академіку НАН України Вадиму Григоровичу МАНЖЕЛІЮ.

Участь у заході взяли Валківський міський голова Валерій Скрипніченко, заступник голови Валківської районної державної адміністрації Наталія Осадча, учень Вадима Григоровича – В’ячеслав Константінов, директор Валківського дослідного заводу «ФТІНТ» у 2002 – 2011 роках Володимир  Долгополов, наукові співробітники Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, громадськість, рідні та близькі вченого. Пам’ятний знак встановлено у м. Валки на будинку № 23 на вулиці Паркова, де жив науковець з 1945 по 1950 рік .

Довідка

Вадим Григорович МАНЖЕЛІЙ – фізик-експериментатор, доктор фізико-математичних наук, професор, академік Національної академії наук України, заслужений діяч науки і техніки України, почесний професор Інституту низьких температур і структурних досліджень Польської академії наук, лауреат Державної премії УРСР, Державної премії СРСР, премії імені  Б.І. Вєркіна Національної академії наук України.

За свою наукову і трудову діяльність  Вадим Григорович Манжелій був нагороджений орденами «Знак Пошани», «За заслуги» ІІІ ступеня, «За заслуги» ІІ ступеня, Почесною грамотою Верховної Ради України, почесними знаками Національної академії наук України «За наукові досягнення», «За підготовку наукової зміни», почесним знаком Харківської обласної ради «Слобожанська слава». З 2011 року є Почесним громадянином м. Валки.

Народився Вадим Григорович 3 травня 1933 року в Харкові. Батько, Манжелій Григорій Матвійович, - інженер-автошляховик, мати, Горовіц Поліна Яківна, - учитель. В роки Великої Вітчизняної війни жив у тиловому військовому госпіталі, куди  Поліна Яківна була направлена на роботу медсестрою. В 1942 році на фронті загинув батько.

У   1945 році, після повернення у Харків, Вадим Григорович переїхав із матір’ю у Валки, куди за розподілом Харківського облоно  Поліна Яківна була направлена на роботу в школу завучем та учителем хімії і біології.

У 1950 році Манжелій Вадим Григорович закінчив із золотою медаллю Валківську середню школу, а в 1955 році – з відзнакою Харківський державний університет, де вчився на фізико-математичному факультеті і займавсь громадською роботою – був головою студентського наукового товариства.

З 1955 по 1960 роки він працював у Харківському  державному університеті асистентом кафедри експериментальної фізики. В той же час був заступником головного редактора факультетської стінної  газети «Вектор».

З 1960 року Вадим Григорович став співробітником Фізико-технічного інституту низьких температур (ФТІНТ) Академії наук України, де був керівником відділу теплових властивостей молекулярних кристалів, а згодом заступником директора з наукової роботи.

У 1961 році захистив кандидатську дисертацію на Вченій раді Київського державного університету, а у 1970 році – докторську дисертацію у  Фізико-технічному інституті низьких температур Академії наук України.

Головний напрям наукової діяльності Вадима Григоровича Манжелія – теплові властивості молекулярних твердих тіл і невпорядкованих систем. До його прикладної діяльності, зокрема, відноситься розробка методу тривалого зберігання компонентів крові людини в умовах глибокого охолодження. Вадим Григорович був автором та співавтором 212 оригінальних робіт
 і 7 монографій.

До найбільш значимої науково-організаційної та педагогічної діяльності Вадима Григоровича Манжелія відносяться:

• організація та становлення Фізико-технічного інституту низьких температур  Академії наук України
  • створення наукової школи низькотемпературних теплових властивостей молекулярних кристалів, до якої відносяться шість докторів і кілька  десятків кандидатів наук.
  • участь в утвердженні журналу «Фізика низьких температур» і багаторічна робота в якості заступника головного редактора цього журналу

А також  керівництво підготовкою і захистом двадцять чотири кандидатських дисертацій

• керівництво протягом багатьох років радою по захисту докторських і               кандидатських дисертацій Фізико-технічного інституту низьких температур Академії наук України
  • робота  в Бюро міжвідомчої наукової ради «Фізика твердого тіла» в якості  голови секції цієї ради