Понеділок, 22.07.2019
«  Лютий 2015  »

Головна » 2015 » Лютий » 27 » Валківське районне управління юстиції інформує:

Ромська національна меншина в Україні

Роми – найбільш чисельна меншина у Європі, яка налічує приблизно 8 – 12 мільйонів людей. Незважаючи на стратегії з інтеграції та фінансової підтримки, роми ведуть відокремлене життя у всіх країнах - членах ЄС.
   Рада Європи та Європейський Союз приділяють значну увагу питанням захисту прав і свобод національних меншин, зокрема інтеграції в суспільне життя ромської національної меншини.
  На відміну від більшості національних меншин роми не мають власної державності. Ромська національна меншина є другою за чисельністю національною меншиною, яка зазнала геноциду під час Другої світової війни. Дискримінація ромів у деяких державах Європи спричинила послаблення їх інтегрованості та маргіналізацію. Все це призвело до того, що ромська національна меншина є найбільш соціально вразливою національною меншиною в Європі.
  Інтеграція в українське суспільство ромської національної меншини на сьогодні є соціально значущим питанням.

Роми в Україні мають ті ж проблеми, що і представники цієї національної меншини в інших державах Європи, зокрема: низький освітній рівень, високий рівень безробіття, незадовільний стан здоров'я, відсутність у більшості ромів документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство, свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану, низький рівень житлово - побутових умов, наявність фактів упередженого ставлення до ромів.
   08 квітня 2013 року, у Міжнародний день ромів, видано Указ Президента України №201/2013, яким схвалено Стратегію захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року, метою якої є визначення засад захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини шляхом забезпечення рівних прав і можливостей для її участі в соціально - економічному та культурному житті держави, а також активізації співпраці з громадськими об'єднаннями ромів. Принциповість цієї Стратегії полягає в тому, що вона направлена на:

• пріоритетність прав і свобод людини;
  • забезпечення прав національних меншин з урахуванням того, що політичні, громадянські, економічні, соціальні та культурні права є універсальними, неподільними, взаємозалежними та взаємопов'язаними;
  • рівність громадян перед законом;
  • одержання вимог законодавства у сфері міжнаціональних відносин та захисту прав національних меншин;
  • недискримінація та толерантність;
  • взаємодія органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування з громадськими об'єднаннями ромів під час вирішення питань, що стосуються інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини;
  • дотримання зобов'язань за міжнародними договорами України у сфері захисту прав людини та національних меншин.

Стратегія передбачає створення умов для покращення становища ромів України в таких сферах, як правовий захист, соціальний захист і зайнятість, освіта, охорона здоров’я, житлово - побутові умови, а також у сфері культури й інформації.
   Що стосується завдань “Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року, то одним з основних є правовий захист ромів, який спрямований на: залучення в установленому порядку представників громадських об'єднань ромів до участі у вирішенні питань суспільного життя, зокрема до розроблення та обговорення відповідних проектів актів і рішень, що впливають на становище ромської національної меншини; підвищення рівня правової обізнаності ромів; здійснення заходів щодо запобігання дискримінації ромів.

І.С.Сипко, провідний спеціаліст Валківського районного управління юстиції Харківської області

Переглядів: 260 | Додав: валки | Рейтинг: 0.0/0